Dobíjecí stanice po celém Česku

Dobíjecí stanice po celém Česku

Řada lidí dosud váhala s pořízením elektromobilu kvůli nedostatku dobíjecích stanic a po dlouhou dobu také poměrně krátkému dojezdu samotných elektromobilů a vysoké ceně. Tato situace se začala brzy překlápět a v současné době máme k dispozici již řadu dobíjecích stanic po celém Česku a cenově dostupné vozy. Navíc si elektromobil pohodlně nabijete i doma v garáži.

Výrobci se během posledních let předháněli v tom, kdo přijde s lepším modelem. Konkurence je v tomto oboru jedině přínosem. V počátcích to bylo několik modelů, ve které neměli lidé příliš důvěru a které byly navíc vhodné svou dojezdovou vzdáleností spíše do města na nákupy. Doba však pokročila a my si můžeme vybírat z řady zajímavých variant, každý dle svých vlastních preferencí a konkrétního využití.

Svět elektromobilů je plný novinek

V důsledku současné situace přinesl letošní rok řadu novinek, které obohatily a posunuly kupředu celý svět elektromobilů. Už teď je jisté, že je to pouze začátek a řada novinek nás v příštích letech teprve čeká.

  • ČEZ a Pražská energetika – na výstavbě sítě dobíjecích stanic se výrazně podílí společnost ČEZ a Pražská energetika.
  • Praha – nejvýkonnější dobíjecí stanice najdeme stále v Praze. Zároveň je zde největší koncentrace elektromobilů. Je zde registrovaná až pětina všech elektromobilů v Česku.
  • 17 tisíc dobíjecích stanic – začátkem letošního roku podpořilo ministerstvo dopravy zbudování 2 300 dobíjecích bodů. Během roku jich byla celá řada ve výstavbě. Ještě loni to bylo 1 500 dobíjecích bodů v rámci přibližně 800 dobíjecích stanic. Výhledově by mělo vzniknout 17 tisíc dobíjecích stanic.
  • 10 tisíc elektromobilů – koncem roku 2021 bylo v Česku registrovaných až 10 tisíc elektromobilů.
  • Mapa elektrostanic – na internetu lze dohledat mapy elektrostanic a během chvilky tak zjistit, ke které máte zrovna nejblíže a jaké jsou její konkrétní specifikace.

Výrazným rozvojem dobíjecích stanic se Česko blíží světové úrovni co se kvality a pokrytí týče. Jedná se o nezanedbatelný krok v rámci celkové globalizace a zapojení se do infrastruktury okolního světa. Kvůli zdražování benzinu a nafty se pro řadu lidí stává provoz běžného automobilu neekonomickým. Ceny elektromobilů jdou neustále dolů, takže je možné, že se časem stanou jediným řešením současné situace.

Jaká je historie dobíjecích stanic?

 

Historie dobíjecích stanic pro elektrická vozidla se začala psát již v 19. století, kdy elektrická energie začala být využívána k pohonu vozidel. První náznaky se objevily v roce 1838, kdy skotský vynálezce Robert Anderson vyrobil první elektrický vůz, ačkoliv tehdejší technologie nedovolovala masového využití. První konkrétní krok směrem k dobíjecím stanicím byl učiněn v roce 1901, kdy byla v Paříži postavena první veřejná dobíjecí stanice pro elektrická vozidla.

V 20. století však elektromobilita ztratila svůj význam ve prospěch vozidel s pohonem spalovacích motorů. Až v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století, kdy se objevila větší obava o životní prostředí a zájem o udržitelný rozvoj, začal zájem o elektromobilitu opět vzrůstat. První moderní vlna dobíjecích stanic začala vznikat v 90. letech.

V roce 1997 byl v Kalifornii uveden do provozu první veřejně dostupný rychlonabíjecí terminál společnosti AeroVironment. Následně v roce 2008, s uvedením první hromadně vyráběné elektromobilní řady Tesla Roadster, došlo k dalšímu posílení zájmu o dobíjecí infrastrukturu. Tesla vybudovala síť Supercharger stanic, umožňující rychlé dobíjení, a tím předběhla vývoj veřejných stanic.

V posledních desetiletích s rozmachem elektrických vozidel, podporou od vlád a energetických společností, dochází k rapidnímu nárůstu dobíjecích stanic. V roce 2020 například byla vybudována desetitisíce nových stanic po celém světě. Veřejné sítě dobíjecích stanic jsou nyní nejen provozovány automobilovými výrobci, ale i energetickými společnostmi, startupy a veřejnými institucemi.

Dnes jsou dobíjecí stanice klíčovou infrastrukturou pro podporu elektromobility ve městech, na dálnicích i v oblastech s vysokým provozem. Inovace směřují k rychlejším dobíjecím technologiím a většímu pokrytí sítě dobíjecích stanic, aby elektromobilita mohla plně konkurovat tradičním pohonům a stát se udržitelnou alternativou v dopravě. Historie dobíjecích stanic svědčí o dynamickém vývoji, jenž reflektuje rostoucí důraz na ekologii a potřebu přechodu k čistým energetickým zdrojům v automobilovém průmyslu.

Zaujaly vás informace o nabíjecích stanicích? Přečtěte si také naše dva praktické články Co dělat, když srazíte zvíře (část 1) a Co dělat, když srazíte zvíře (část 2).

Fotografie